Header Ads

Bazilika cisterna Istanbul, Turska

Cisterna bazilike (turski: Yerebatan Sarayı ili Yerebatan Sarnıcı, tj. "Potopljena palača" ili "Potopljena cisterna") je najveća od nekad nekoliko stotina cisterni ispod grada Konstantinopola (Istanbul) u današnjoj Turskoj. Cisterna se nalazi 150 metara jugozapadno od Aja Sofije, ispod negdašnje antičke bazilike (po kojoj je dobila ime), a izgrađena je u 6. stoljeću, za vladavine bizantskog cara Justinijana I. Velikog kako bi se rastućem gradu osigurala pitka voda.


Ova cisterna je jedinstvena po svojoj ljepoti i nevjerovatnim mramornim stupovima, koji su danas osvijetljeni crvenom bojom, koje je izuzetno upečatljivo.  Prizor kada se u nju uđe ostavlja bez daha.

Dugačka je 146 m i široka 65 metara i ima ukupno 336 jonskih i korintskih stubova visine oko 8 metara. Izgrađena je u vrijeme Justinijana I u 6. stoljeću i bila je dosta dugo u upotrebi. Prilikom ulazka u nju odmah shvatite da je osim upotrebne imala i izuzetnu dekorativnu svrhu.Cisterna bazilike predstavlja podzemni rezervoar impresivnih dimenzija kapaciteta od preko 80 000 m3 vode.


Na suprotnoj strani ove zadivljujuće podzemne cisterne je naopako postavljena glava Meduze koja drži jedan od stupova. Razlozi zašto je velika glava Meduze je naopako postavljena  je predmet rasprave već stoljećima. Jedana od popularanijih je teza da je postavljena naopako  kako bi odbila zlo i zastitila Istanbul duhova.Na stupovima je postavljen oslikani strop zbog čega je nazvana katedralom ili bazilikom.


U cisterni se još nalazi oko pola metara vode iznad koje su postavljene staze od dasaka, poribljena je zlatnim ribicama, koje povremeno izranjaju i celokupnoj atmosferi daju mistični trenutak.

Nema komentara:

Pokreće Blogger.